Sen Aydınlatırsın Geceyi

                              Sen Aydınlatırsın Geceyi

     Erken uyanmasına rağmen mutlu olabilir mi insan?
  
     Erken ve mutlu uyandığım nadir günlerden olan bir günün sabahı kahvemi yudumlayıp geçmişte yapıp şimdi yapmadığım neler var diye uzunca düşünürken rahatlatıcı bulduğum bir şarkıyı hatırladım. (CamelRajaz) Dinlerken düşünmeye devam ederim demiştim içimden. İçimden geçen ufak bir plan sayılabilecek bu basit fikri bile yerine getirememiştim. Nerden bilebilirdim ki anlık merakımın peşinden sürüklenip gideceğimi.  


Siz hiç Arif’in Manchester’a attığı golü ararken sürüklendiniz mi? (Trifago!*wtf *swh) 

Arif’in Manchester’a attığı golden sürüklenmek

     Youtube’da bir şey aradığımda ilk sayfada görünen 10 videoyu şöyle bir göz ucuyla gezmek huyumdur. Biraz bakınınca seslendirdiği şiire dinlemek istediğim Rajaz’ı  fon müziği olarak koyan kişinin videosu ilgimi çekti. Şiir bir yandan, rajaz bir yandan, video ne tuhaf demekten kendimi alamadığım durumun içinde bulundum.  (Sagopa’nın şeytan bir yandan melek bir yandaan diye bir şarkısı vardı yıllar önce duyduğum. Ah ulan ‘baytar’ dinlenmez mi şimdi? Böyle de gidebilirdi tabi. Ama hayır bu değil.) 
           Soru Neydi Diyen Emre Belözoğlu Gibi Olmak 
Konu neydi ya ben bir kere daha alabilir miyim dediğinize göre özet geceyim, devamını ona göre okuyun.  
     Yazar şarkı dinlemek için youtube’a girer.  
Aradığı şarkının fon müziği olarak kullanıldığı videonun başlığı ilgisini çeker ve aa diyerek videoya gider. Videoyla birlikte seslendirilen şiiri dinler. Şiiri dinlerken video ilgisini çeker. Videonun alındığı filmi bulur ve peşinden filmi izler. Filmi izledikten sonra başka film üzerinden alıntısını yapar ve bitirir. Bu kısa ve sıkıcı özeti geçtikten sonra yazısına devam eder. 
      
             Başlıkların Önemi Adına 
      Başlıkların önemini de bir kez daha görmüş bulundum bu arada. Yaşasın! ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.- Ah Muhsin Ünlü! (Ah Muhsin Ünlü’nün bir  mahlas olduğunu ve bunu  Onur Ünlü’nün kullandığını sonradan öğrenecektim.) Hemen tıkladım tabi. 

Ayakkabılarımı kapımın önünde görmek istiyorum.
Umut Tugay Temel, Ah Muhsin Ünlü şiiri

Arkadaşlar kanalıma hoş geldiniz demeyen youtuber 
      Umut Tugay Temel isimli  yolda görsem tanımayacağım ama emeğine saygı duyduğum bir youtuber seslendirmiş. Sesle birlikte artan ilgim eklediği video ile birkaç kat daha arttı. Biraz daha zorlarsam ilgi artışı grafiği altında incelenebilecek bir durum çıkmıştı ortaya. Bugün güzel bakıyorum ve güzel görüyorum galiba diyerek devam ettim. Fonda bildiğim şarkı, duyduğumsa sanki tanıdık gelen sözler bütünü..  
Nerden, nerdeen acaba diye kendimi zorlarken iskambil kağıtlarını tercih ettiğim o anlar geldi aklıma.   
     Sözler önceden dinlediğim Bağzıları adlı grubun’Zaten Kırılmış Bir Kızsın’ adlı şarkısında geçiyor. Benim kısa videomda denk gelmediğiniz uzun, okunası Onur Ünlü’nün şiiriymiş meğer. ( 6 milyon dinlenen şarkı olunca rezil bir şey sanmıştım! Susma haykır, önyargıya hayıır. Yazar burda çuvaldızı kendine batırıyor.) Aşağıda bir kısmını gördüğünüz şiire Onun Ünlü’nün sitesinden link vermeyi de unutmuyoruz tabi. link:  Ah Muhsin Ünlü

Kibrit Kutusu Cafe-
 
     Konunun buralara gelmesini sağlayan  videoda görünen yüzlerin tanıdık olması birkaç tıkla filme ulaşmamı sağladı. Araştırma kolaylığı sağlayan yüzlerin oynadığı bu ilgi çekici filmi zaman zaman durdurarak izledim.  
     Bursa-İzmir arasında mekik dokuduğum zamanlar tabelasını gördüğümde buralarda zaman nasıl geçiyor diyerek düşünmeye başladığım Akhisar’da geçiyor film. filmi izledikten sonra evet böyle olabilir bile demiştim 🙂 Öyleyse önereyim: Sen Aydınlatırsın Geceyi. 
Filmden 2 kare daha vererek ilgi çekici hale getireyim.
    Dediğim gibi erken kalkmama rağmen mutluydum. Ama saçma sapan bir halde kalkmış olsam bile aklımdan çıkmayan bazı basit sözlerle olumlu bir beyin yıkamaya maruz bıraktığımı düşünüyorum kendimi. 
 Sebebi olmadığı halde mutsuz ve huzursuz insan gördüğümde hep aklıma gelen şu sözlerden etkilenip harekete geçme isteği gelmemesi elde değil..  
Okunacak  kitaplar, dinlenecek şarkılar, izlenecek filmler, gezilecek yerler vb.  aklınıza gelen şekilde türetip 140 karakterin ötesine gidebilen ve hatta istediğiniz kadar yol aldırabileceğiniz bu sözü paylaşmışım gibi davranarak kaynağımı gösterme ihtiyacı hissediyorum. İstiyorum ama bulamıyorum. Anonim mi acaba?
Kimin olduğunu bilmediğim, hiçbir zaman tamamını doğru yazamadığım yukardaki söz sosyal medyada çok dolaştı.
 Oysa keşke bilseydim kimin olduğunu diyerek gerçek bir alıntıya yer verme gereği duyuyorum.
    Aklımdan çıkmayacak fikir ve sahne bolluğu olan American History X filminden Derek’i sizlerle buluşturarak bloğun ilk yazısının sonlarına geleyim. 
      Derek “bir yazıyı alıntı ile bitirmek iyidir” der. Birileri zaten senin söyleyeceğini en iyi şekilde söylemiştir. Daha iyisini yapamıyorsan, onlarınkini alır ve yazıyı etkileyici bir şekilde bitirirsin. Oysa ben bir adım daha ileri götürerek takip edeni takip ederim diyerek sizleri sağ üstte yer alan sosyal medya hesaplarıma yönlendiriyorum. Arkadaşlar bloğuma hoş geldiniz!

“Sen Aydınlatırsın Geceyi” için 3 yorum

  1. Güzel yazı olmuş.
    Bir şey sormak istiyorum, yazıdan anladığım kadarıyla islama ve dine yönelik güzel bir insansınız.
    Hacamat yaptırmak günah mıdır? Medikal hastanesinde güzel bir indrim var faydalancam sizin yorumunuza göre.

  2. Yazıyı yayınlayalı bir saat bile olmamasına rağmen hayatımda duymadığım şeyler duymaya başladım. Hacamat nedir güzel kardeşim benim? Ne yeri ne zamanı.. Ama faydalan gitsin. Güzel bir indirim varsa kaçırmayacaksın bu devirde. Enteresan yorumun için sana teşekkür ediyorum. Herhangi bir ramazan ayında Nihat Hatipoğlu'na sorularını yöneltebilirsin diyerek hoşçakal diyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir