Hasanağa Bahçesi’nde Bank Muhabbetleri

     Hasanağa Bahçesi’nde Bank Muhabbetleri 

Solumdaki bankta ayrılmak üzere olan genç sevgililer, sağımdakinde 20 yıllık ceza yattığını iddia eden genç tehlikelimsi yaratıklar.  
Kulaklarla birlikte kafa sağ banka çevrildi. Bütün vukuatları Hasanağa Bahçesi’nde olmuş. Ne geldiyse başımıza Hasanağa Bahçesi’nde diyerek vurgulamaya devam ettiler. Suç, infaz, memur, hapishane, koğuş kelimeleri ellerinden alınsa kurdukları cümle bir anlam ifade etmeyecek duruma geliyor. Ne kadar tehlikeli, itin uğursuzun teki olduklarını birbirlerine kabul ettirmek için her yolu deniyorlar. İnsan ne yaşıyorsa ne düşünüyorsa en nihayetinde onu çıkarıyor dışarı. Kendilerini koruyabilmek için kolay lokma değilim mesajı verebilme gereği duyuyor olmalılar. Arkadaşlarına yaranmak ve kendi çevresinde yer edinebilmek için yapılan saçma davranışlara bir örnek olarak incelenebilir. Yani çevrelerinin beklentisi bu yönde olmalı. Aslında onların suçu değil. Sadece hayatın gereklerini yerine getiriyorlar. Muhabbete hakim olduktan sonra hayatın içinden şeyler bunlar diyerek solumdaki banka kulak kabartıyorum.  
Hasanağa Bahçesi Bank Muhabbetleri
Dikkat çekici bank şeyşi. Bank, Hasanağa Bahçesi’ne ait değildir.
Bir kulağım hafiften çalan müziğe odaklanmış gözlerim karşımdaki ağaçları incelerken diğer kulağımla meali ‘senden adam olmaz’ olan cümleleri birbiri ardına dinliyorum.  Kadın haklı tepkisi verdikten sonra şöyle bir göz ucuyla bakıyorum. Kadın uzun uzun senden adam olmaz dedikten sonra gider ve çocuk bankta yalnız kalır.  S elde ardı ardına yanan sigaralar, sol elinde telefon belirmeye başlar. Telefonla birlikte profil resmini kontrol ediyor olmalı. Belki son bir defa öpmek için..  Çocuk, kendinden bir bok olmayacağına ikna olmuş görünüyor. Üstelememesinden, hayır değişeceğim sözlerinin dudaklarından çıkamayışına kadar bütün vücuduyla kabullenmiş. Değişeceğim sözcüğünü kurmaya bile yeltenmemişti zaten. Yalandan da olsa kurmalıydı belki… 
Sorumsuzluk, büyük bir sorun olmalı kadınların gözlerinde. Ne kadar sevse dahi artık dayanamadığını söyleyerek gitmesinden belli. Bu görüntüden anladığım kadarıyla umudunu kaybedince kalamıyorlar. 
Ah be oğlum bir değişim sinyali verseydin diyorum içimden. İç sesim bu cevaba karşı gelerek kelin ilacı olsaydı diyor. Eh baş falan, sürer filan.  
Çocuk, banktan kalkıp ağaçların arasında kaybolurken karanlıkla aydınlığın arasında zaman zaman belirerek yavaş yavaş süzülüyor. Hasanağa Bahçesi’nin yalnız takılan köpeği Pablo gibi düşünceli. 
Üzüldüğüne emin oluyorum. Aynı zamanda elinden bir şey gelmeme haline şahit oluyorum. Başkasının üzüntüsünü bir yandan gözlemleyen bir yandan onlar için üzülen Deniz’e geliyor sıra. Peki ya sen?  
Işık, Deniz’e dönüyor. Ve aynı şekilde ağaçların arasından kayboluşuna şahit oluyor parkın köpekleri. Kendinden emin adımlarla yürümesine rağmen bir yandan hiçbir zaman mutluluğunun çoğunlukta olmayacağı hissine kapılıyor. Yaşam ve ölüm arasında süzüleceğiz her gün.  
    11 Ekim 2017 akşamını 12 Ekim 2017 gecesine bağlayan saatlerde Hasanağa Bahçesi’nde. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir