Sipsi Nedir? Sipsinin Anlamı Ne?

Sipsi Nedir? 

Sipsi Nedir? Sipsinin anlamı ne? Sipsi ne demek diye sorular duymak benim hoşuma gidiyor. Şimdiye kadar 2 kişiden duymuş olmama rağmen bu durum beni mutlu ediyor. Bugünün meraklı 2 kişisi yarının 20, belki 200, belki 20 000 kişisi olabilir. Sayıdan ziyade ilginin ciddiyetine odaklanıyorum.  
Öncelikle ansiklopedik bilgiler veren tarzda bir blog yazmadığımı anladığınızı düşünüyorum. Ben kısa ve konuşma havasında yazmayı seviyorum. Sipsi, birkaç anlamı içinde barındıran bir kelime. Yöreden yöreye, mahalleden şehre kadar farklı anlamlar yüklenerek kullanıldığını görebilirsiniz. Müzik aletinden argoya kadar anlamı var. Halk arasında nargilenin ucuna takılan şey olarak biliniyor. Çoğu zaman nargile marpucunun ucuna takılan şeyin adı neydi ya diyerek hatırlanmaya çalışır. Tabu oynarken anlatılamadığı için insanı delirten bir kelime diyebiliriz sipsi için. Bir türlü aklınıza gelmez ya hani. 
sipsi.net ile sipsi üzerine
Sipsi.net ile sipsi üzerine kısa kısa

Öyleyse Neden Sipsi?  

2015 yılında ismi hoşuma gittiği için aldığım alan adı olan sipsiyi kullanmamın birçok sebebi var. Argodan Türk Sanat Müziğine kadar geniş bir kullanımı olduğu için beni çekti diyebilirim.
Hem müzik aleti hem nargilenin marpucuna takılan ufak sevimli alet hem argoda yüklenilen anlamı karşılayan sevimli kelime. Çok yönlülüğe vurgu yapıyor benim için.
Aynı ismi gibi teknik olarak da birkaç hoş özelliğinden bahsedeyim. 
1) Türkçe karakter belirtmediği için genel olarak internet aleminde değerli. Herkese hitap edebilir. 
2) kısa ve akılda kalıcı. Bir kere söyleyenin diline yapışıyor. Sipsi bana minimalizmi bile hatırlatıyor. Hedehödehedeee bla bla gibi uzun ve gereksiz değil benim gözümde.  
3) Uzatmayı sevmiyorum.  Kısa ve net… Sipsi.net 
 
Ne söyleyeceğim belirsiz olmasına rağmen bunu ifade ediş şeklim net olacak.  Sipsi ismiyle yazdığım için memnunum.

“Sipsi Nedir? Sipsinin Anlamı Ne?” için bir yorum

  1. Ege yöresinde sipsi denince akla nargilenin ucuna takılan şey değil, flüt tadında bir çalgı enstrümanı gelir. Daha çok Fethiye, Burdur taraflarında görmek mümkündür. Başka bir halk dilinde de sigara anlamına gelir, diye bir söylenti var. Bende onun bunun yalancısıyım. Başka bir insancıklar tarafından ise 'güzel bir kedi ismi' algısı yaratır. Ne diyor lan bu değişik diyenlere gelsin: Üst üste 4-5 kez sipsi derseniz eğer ne kadar güzel bir kedi ismi olduğunun siz de farkına varacaksınız.

    Yine yeniden yazmayı ve özetlemeyi seviyoruz, Blogu mu? SipsiNET'in hastasıyız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir